Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Úvod

akademický malíř Ladislav Karoušek
Významný český umělec (17. září 1926 Turnov -22. března 1991 Praha)

Vystudoval odbornou školu šperkařskou v Turnově, obor rytí drahokamů a skla. V Praze studoval na Akademii výtvarných umění u profesorů Silovského a Holého. V jeho Tvorbě se od počátku 60. let objevuje inspirace Českým rájem kolem Jizery a podhůřím Jizerských hor v okolí Jablonce na Nisou. Z počátku převažuje v jeho tvorbě realismus s prvky abstrakce, ze kterého se postupem času formuje zcela abstraktní ztvárnění krajiny. V Karouškových obrazech jsou pocity z přírody, z jejích proměn během roku.

L. Karoušek byl členem skupiny M57, se kterou v roce 1959 poprvé vystavoval. První samostatnou výstavu měl v Praze v roce 1960. V roce 1965 byl na studijním pobytu na Cejlonu, kde tvořil a tato díla vystavil v Colombu a Mahanuwere, v roce 1966 pak v Městské knihovně v Praze.

Realizoval mnoho výtvarných řešení v interiérech, například : 1967 Výtvarně řešil a realizoval výzdobu vstupní haly Kulturního domu v experimentální obci Rovná na Sokolovsku. 1977 Dokončil výtvarnou výzdobu plaveckého bazénu v písnici u Prahy.

Samostatné výstavy v Praze : 1960,1966,1969,1974,1976,1977, a 1980.
V Jablonci nad Nisou : 1960
V Basileji : 1968
V Ústí nad Labem : 1977
V Turnově : 1977


Snažíme-li se alespoň ve stručnosti připomenout, co všechno Ladislava Karouška inspirovalo v jeho tvorbě, musíme se především zmínit o prostředí bohatém na přírodní krásy a historické památky, o tajuplných zákoutích přímo ideálních pro dětské a klukovské hry, o Kozákovu, strážné hoře Českého ráje, na niž se s tichým obdivem díval oknem turnovského bytu a do paměti ukládal její neustále se proměňující tvář, o Jizeře, staré cihelně a městském parku. Je třeba zmínit se o rodinném prostředí a vzpomenout na lidi, kteří usměrňovali jeho záliby a chování víc osobním příkladem než poučováním, o lidech, kteří rádi muzicírovali nebo hráli divadlo (a umožnili i jemu záhy proniknout do fantazii rozněcujícího divadelního zákulisí), zajímali se o výtvarné umění a rozuměli mu. V některých turnovských rodinách vídal ukázky z tvorby umělců Českého ráje, obrazy a grafické listy uměleckými kvalitami daleko přesahující rámec kraje. Poměrně brzy poznal některé turnovské malíře osobně. Seznámil se s Karlem Vikem i Karlem Kinským, jehož kresby plné tichého půvabu se již počátkem čtyřicátých let snažil napodobit. V jeho rozhodování o celoživotní orientaci na výtvarné umění sehráli významnou úlohu i profesor turnovského gymnázia Jan Choura a především profesoři šperkařské školy Zděnek Juna, Vladimír Linka, Josef Durych a Karel Tuček.

Ladislav Karoušek patří k dosud nedoceněným umělcům, jejichž hodnota je podceněna. Je proto velmi výhodná koupě obrazů tohoto autora, čekajícího na své zhodnocení.

Index rok 2010 + 82%
Obraz "Květnové ráno" prodán za 380.000,- Kč

Zdroj : Wikipedia
TOPlist  
 
Prohlášení o Cookies